Serwetki nie są tylko zwykłym elementem nakrycia stołu. Choć ich główną rolą jest ochrona obrusu przed zabrudzeniami, mogą być również fantastycznym materiałem do tworzenia pomysłowych dekoracji, które urozmaicą wystrój stołu i rozbudzą zachwyt naszych gości. Wystarczy odrobina wprawy i wyobraźni!

Serwetki w wielu domach traktowane są po macoszemu. Często są tandetne, poobcierane lub niedopasowane stylem do reszty zastawy. Nic bardziej mylnego! Już samo poświęcenie chwili na ładne złożenie serwetki sprawi, że stanie się ona ozdobą nakrycia. Dekoracyjne serwetki to szybki, prosty i niedrogi sposób na wprowadzenie elementu kreatywności do aranżacji stołu. Można je składać na wiele różnych sposobów – wachlarze, trójkąty, kwadraty, strzałki, a nawet w formie zwierzątek. Dają pole do popisu naszej fantazji!

Serwetki w roli ozdobnych dekoracji na specjalne okazje

Na odświętnych przyjęciach warto poświęcić chwilę na wykonanie ozdobnych serwetek, które podniosą rangę nakrycia i zachwycą gości. Możemy wykonać np. serwetki w kształcie kwiatów, piramid czy wachlarzy i ułożyć je na talerzach, dodając zielone listki, gałązki lub elementy pasujące kolorystycznie do reszty dekoracji. Efektowne są też serwetki ze wstążkami lub koronkami, które przewiązujemy wokół złożeń. Mogą być również kieszonkami na sztućce. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej!

Jak złożyć serwetkę w kształcie kwiatu na świąteczny stół?

Będziemy potrzebować kwadratowej serwetki oraz dodatkowych akcesoriów, np. wstążki. Serwetkę składamy od lewej do prawej i od góry na dół, tworząc rodzaj harmonijki. Następnie spinamy ją wstążką pośrodku. Rozchylamy warstwy materiału na boki, formując płatki kwiatka. Możemy dodać zielone listki. Taka serwetka będzie idealną, świąteczną ozdobą talerza.

Jak ściągać serwetki po eleganckim obiedzie?

W restauracjach i przy odświętnych okazjach goście po skończonym posiłku kładą serwetkę nierozłożoną po lewej stronie talerza. Ma to sygnalizować obsłudze, że można zabrać naczynia. Porządne ściągnięcie serwetek do tej pozycji należy do dobrego tonu i stanowi wyraz ogłady.

Serwetki w formie zabawnych zwierzątek na dziecięcym przyjęciu

Aby ucieszyć najmłodszych gości, możemy puścić wodze fantazji i z materiałowych serwetek wykonać sympatyczne postacie. Składając i formując chusteczkę w kształt trójkąta lub koła stworzymy psią, kotka lub pandzią główkę. Uśmiech na buzi dorysujemy mazakami. Serwetki w formie uroczych zwierzaków na pewno spodobają się dzieciom i umilą atmosferę przy stole.

Jak oryginalnie złożyć serwetki, żeby podkreśliły walory smakowe potraw?

Serwetki możemy wykorzystać także do efektownej prezentacji dań, np. jako ozdobne gniazdka czy kieszonki. Na przykład złożoną w kształt miseczki serwetkę wypełniamy musami, galaretami czy finger food i w ten sposób podajemy je gościom. Efektownie prezentują się też serwetki złożone w stożki czy czapeczki, udekorowane chipsem czy prażonym słonecznikiem. Pobudzają apetyt i zwracają uwagę na walory smakowe potraw.

Jak widać, nawet w pozornie nudnych, białych kwadracikach materiału drzemie ogromny potencjał. Wystarczy dać ponieść się wyobraźni i chęci tworzenia. Mam nadzieję, że powyższe inspiracje zachęcą Państwa do sięgnięcia po te niedoceniane drobiazgi i zabawy formą przy nakrywaniu stołów. Serwetkowe cudeńka na pewno zyskają uznanie i zachwyt gości! Smacznego!