Ryż to podstawa wyżywienia dla połowy ludzkości. Nic więc dziwnego, że każdy z nas powinien perfekcyjnie opanować sztukę jego gotowania. Czy to będzie biały, brązowy,jaśminowy, do sushi czy basmati – od tego, jak ugotujemy ryż zależy w dużej mierze smak potrawy. Dlatego przygotujmy się na mały kurs gotowania idealnego, sypkiego ryżu!

Przede wszystkim wybierzmy dobrą jakościowo odmianę. Najlepiej kupować ryż niepakowany, tylko sypki. Pakowany w torebkach często jest gorszej jakości i szybko traci aromat. Jeśli decydujemy się na torebki, to koniecznie musimy go przepłukać przed gotowaniem. Zwykły ryż biały przeznaczony na dodatek powinien mieć ziarna średniej wielkości, nie za drobne.

Jakie są różne rodzaje ryżu i jak je gotować?

Mamy długo- i krótkoziarniste odmiany. Te pierwsze wymagają więcej wody i czasu gotowania. Do dań jednogarnkowych lepsze są krótkoziarniste np. Arborio do risotto. Brązowy ma orzechowy posmak, dziki – więcej błonnika. Są też egzotyczne odmiany np. jaśminowy do dań azjatyckich.

Dlaczego sypki ryż jest lepszy od tego w torebkach?

Znacznie lepiej jest ugotować ryż na sypko, gdyż zachowuje więcej wartości odżywczych i ma intensywniejszy smak. Możemy go też ugotować na różne sposoby. Ryż w torebkach jest często przetworzony, traci aromaty i ma mniej witamin. Jest za to wygodny w użyciu.

Jak przygotować idealny, sypki ryż? Odpowiednia ilość wody!

Kluczem do sukcesu jest proporcja ryżu do wody, np 2:1. Na 1 szklankę ryżu przypadają 2 szklanki wody. Garnek z ryżem zalewamy zimną wodą, solimy i doprawiamy. Dopiero potem zagotowujemy. Pilnujemy, by się nie przypalił, mieszając od czasu do czasu. Ryż powinien chłonąć całą wodę. Na koniec sprawdzamy widelcem konsystencję.

Jakie dania można przyrządzić z ryżu oprócz dodatku do mięs czy warzyw?

Ryż świetnie sprawdzi się w daniach jednogarnkowych: zapiekanek ryżowych, ryżu po turecku, kalifornijskim sushi, ryżu canton. Z ryżu przygotujemy kasze, naleśniki ryżowe, pierożki dim sum, ryżowe placki. Możliwości jest mnóstwo!

Dlaczego ryż jest tak popularny na całym świecie?

Jest tani, prosty w przechowywaniu i można go łączyć z wieloma składnikami. Stanowi sycącą kaloryczną bazę w azjatyckich daniach np. z warzywami czy mięsem. Znakomicie chłonie też sosy. Dostarcza węglowodanów i jest dobrym źródłem witamin z grupy B. Ryż brązowy ma sporo błonnika i białka.

Jakie są sekrety udanego ugotowania sypkiego ryżu?

  • dokładne opłukanie pod bieżącą wodą przed gotowaniem
  • odpowiednie proporcje ryżu do wody
  • pilnowanie i mieszanie podczas gotowania ryżu, żeby się nie sklejał
  • wyłączenie w porę i duszenie bez pokrywki
  • sprawdzenie konsystencji przed podaniem

Przy odrobinie wprawy z miseczki parującego ryżu będziecie mogli poczęstować całą rodzinę! Smacznego!